Co V Muťkách?

 

Mutěnské vinohrady

Co bys měl vidět v Mutěnicích

Čoveče bývám v Mutěnicích už nějaký ten pátek a pořád sa tu něco děje. Někdo buduje, někdo bůrá a někdo o tem pořád enom vykládá a slibuje, už aspoň 20 roků. Přesto sa mě tady v té malebné dědině líbí. A chcu, aby sa tady líbilo aj vám. A protože nejsu žádný ohrn, který sa na cizích dívá skrz prsty, ale mám rád všeckých, ať je to naša sůseda Máňa nebo nějaký dovolenkář z republiky, tak vám dám pár tipů, co byste v Mutěnicích měli vidět.

Vím, že ste to asi nečekali a teď vám pravděpodobně vyrazím dech, ale ano, prvním a nejdominantnějším místem, které musíte navštívit, sů ……. enom si počkaj ty zvědavče…… sů…….. mutěnské búdy. Tak a utajené místo je prozrazeno. Sklepní uličky plné bůd, nad tým vinohrady. No kdo by to tu nemiloval. Nemyslite si, že sa tu enom chlastá, ale mezi bůdama sa dá zažit aj pěkná romantika, nejednů sem teho byl svědkem.

Na nejvyšším místě búd naši páni necháli postavit rozhlednu. U turistů velmi populární, ale bacha, s místníma sa o ní radši nebavte. Kvůli ní tady skoro vypukla občanská válka. To bylo tóčo, než sem si přečetl na Facebooku všecky komentáře tak sem sežral 3 balení popcornu a vypil 5 sedmiček. No a vlastně ani já s mojů sme sa kvůli temu nebavili. To vám byl klid. Ale vy sa tam určitě vydajte, výhled za to stójí.

No a kdo se chce pokochat nečím jiným než enom vinohradama, može navštívit mutěnské rybníky. Najdeš je za vlakovým nádražím. Po cestě na tebe budů béééékat ovce, ale neboj sa, nesežerů ťa, sů za plotem. No a pak už enom kůsek a budeš mezi rybníkama. Voda není tak průzračná jak u móře a asi tady ani nepotkáš stánek s vařenů kukuřiců, ale čoveče nedávno sem sa dozvěděl, že sem jezdí velký zástup ornitologů, to sů ti chytrolíni přes ptáků, no a prý je tu velký výskyt ptáků různých druhů. Pokud ti nevadijů komáři a jiná otravná havěť, možeš si vzít klidně deku a udělat si třeba piknik.

Mutěnský pres – V parčíku u hlavní křižovatky můžete zahlédnůt jakůsi velků dřevěnů potvoru. Nemosíte sa bát, není to žádný trójský kůň, ale je to vinařský pres, starý vinařský pres. S takovým presem, akorát menším, vinaři presovali hrozny. Vím akorát, že ho sem dovézli z Rakouska, zbytek sa dočtete na tabuli u presu. Já do parku chodím rád, ale ne kvůli presu, ale kvůli zmrzlině, kterů točijů v Retro cukrárně přes silnic. Pokaždé sa mě dělajů gule za ušima jak je výborná.

Nivky za Větřákem – A pro milovníky přírody tady máme aj přírodní památku. Pro amatéra jak su já, je to prostě louka a stromy s nejakým kvítím, ale prej vzácným. Ale když si tam vyjdete, nebudete litovat. Když ste pod búdama a ste zlétí jak váza tak taková zdravotní procházka na Větřák není na škodu. Je to akorát tak daleko, abyste vystřízlivěli. A jako třešničku na dortu za zdolání takové štreky dostanete panoramatický pohled na Mutěnice ve své kráse. Tým mám na mysli ne enom krásu Mutěnic a vinohradů, ale aj ,,krásu“ místní skládky, která je umístěna kůsek od přírodní památky.

Tož toto sů, jak sa v Americe říká, must see místa, které nikde jinde neuvidíte. Je to neco jako Stonehenge v Anglii nebo Eifellovka v Paříži. Prostě unikáty. Tak nečučte enom ve sklepě, ale vydajte sa prozkoumat naše skvosty.

Počkaj, né tak rychle! Bylo ti už 18 roků ?
Při nákupu nad 2,500.00  získáte dopravu zdarma.