Kam po okolí?

Kam po okolí?Přece nebudeš čučat enom v Mutěnicách. Když už přijels na Jižní Moravu, měl bys ju řádně poznat. Všude sa dá neco vidět, tak ti dám pár tipů, kde co možeš shlédnůt. Budeš čubrnět jak tele na nové vráta až zjistíš, co tu všecko po okolí máme.

Hodonín –  Největší okresní město, kde možeš navštívit Masarykovo náměstí a v prostředku je postavená nebo spíš vykopaná fontána. A dokonca si ju možeš aj poslechůt. Nevím co to je za čáry máry, ale ve 12:00, 15:00 a v 18:00 vyhrává jak na hody. Na náměstí je taky umístěný kostel a radnice. Historici si určitě přijdů na své. Možeš si zajít do muzea naftového dobývání a geologie. Pokud máš s sebů malých capartů, doporučuju zajít k jezu Moravy, tam sa možete projet na loďkách, dat si pivečko a děcka vypustit na hřiště. V Hodoníně je taky ZOO plné zvěře, když ho navštívíš, bude tam tej zvěře eště víc. Ale neboj, všecky klece sů obsazené, tak si ťa tam nenechajů. A abys zažil trochu teho adrenalinu, možeš jít do lanového centra, které je hned vedle zoo. Pokud si chceš radši pěkně poválat svoje šunky, vhodným místem pro tebe bude venkovní koupaliště s různýma vodníma atrakcema.

Dolní Bojanovice – V tejto malebné dědině přezdívané Vatikán, možeš vidět Slovácků chalupu. Je to stavení, které teď slouží jako ukázka tradičního bývání a života v obci v minulosti. Pro tych, co dajů přednost tupláku před sedmičků vína mám skvělů zprávu. Tady sa totiž vaří pivo Mazák, které možeš ochutnat v Horní hospodě. Já su spíš vinař, ale tymto pivem nikdy nepohrdnu.

Starý Poddvorov – Né přímo ve Starém Poddvorově, ale kůsek za ním směrem na Čejkovice stojí starý dřevěný větrný mlýn, ten je z 19. století a u turistů hodně oblíbený. Ale není to tak dávno, co sa ho nejací vandalé snažili rozbit. Holomci jedni!

Nový Poddvorov – Tož tady stójí 30ti metrová rozhledna Na Podluží, ze které ide vidět fáááákt hodně daleko. Estli sa rozhodneš ju vylést, doporučuju pořádně sa namastit pod kolenama.

Čejkovice – Představ si, že v tejto dědině majů dokonca zámek nebo spíš tvrz, to sů jiní páni co? Součástí sů Templářské sklepy s rozsáhlým sklepením. V mládí tam pár roků býval T.G. Masaryk a jeho dům možeš taky navštívit. Pro milovníky zdravých věcí a bio produktů doporučuju udělat zastávku v Sonnentoru, tam sa nebude líbit enom tobě, ale aj děckám, to ti zaručuju – domácí zmrzlina, dortíky, limonády …

Prušánky – Lokalita vinných sklepů zvaná Nechory. Pro cyklistů ideální zastávka na pohárek.

Mikulčice – Tož tady jednů nekdo vykopal nejaký šutr, čím víc kopal, tým bylo šutrů víc a víc a nakonec z teho vylézlo Slovanské hradiště z raného středověku z období Velké Moravy. No to je objev, co? Lokalita fakt hezká. Pokud sa vydáš směrem k lávce, dostaneš sa skoro až k našim sůsedom Slovákom. A na jaře je tu plný les medvědího česneku.

Čejč – Málo kdo to ví, ani já sem to donedávna nevěděl, ale na Čejči je sirný pramen, který má blahodárné účinky na zdraví, akorát hodně smrdí. S děckama pak možeš posedět v parku za kostelem, děcka sa vyblbnů na hřišti a ty si dáš nejaků tekutů dobrotu.

Dubňany – Cyklostezka z Mutěnic do Kyjova vede přes Dubňany. Možeš sa tady zchladit na koupališti a pak pokračovat dál.

Milotice – Slavný milotický zámek, kde sa natáčaly různé pohádky nebo filmy. Enom si teď na žádný nevzpomenu. Ale kromě krásného zámku a velkého parku s kašnů, sa tu z turisty može během chvíle stát král nebo královna, je tu totiž půjčovna dobových šatů.

Bukovany – Tož tady určitě stójí za to sa zastavit na Bukovanském mlýně, krásný areál s vyžitím pro děcka.

Petrov – Vodní cestovatelé by měli určitě navštívit Baťův kanál. A kdo má rád nejenom tekutů vodu, ale aj jiné tekutiny, doporučuju se zastavit v lokalitě sklepů zvané Plže, určitě vám tam nejaký dobrý člověk uleje pohárku dobrého vína.

Vracov – Ve Vracově žije rodina nadšenců do vlaků. Pár mašin a kolejí se zastávků majů na dvoře, a je to teda pro děcka mega pecka. Propracované koleje s funkční zmenšeninů vlaku, ve kterém sa možeš projet, potěší určitě aj tebe.

Vrbice – Další vinařská obec s vinnýma sklepama, na Vrbici sů ty sklepy o to víc specifické svým zasazením do okolí.

Kobylí – Poměrně nová rozhledna zajímavého tvaru. Velmi vyhledávaná a ide z ní vidět aj tů našu mutěnsků rozhlednu.

Bořetice – Pokud vyhledáváš rozhledny, aj tady jedna je. Krom rozhledny je tu areál Kraví hora.

Velké Pavlovice – Tož aj sem sa možeš vydat na rozhlednu a pak třeba možeš omrknůt tzv. Opilé sklepy, nevím estli nepil náhodů ten, co to vymýšlal.

Velké Bílovice – Další dědina s rozsáhlýma uličkama vinných sklepů. Turisticky vyhledávaná kaplička na Hradišťku.

Tož toto sů nejbližší dědiny v okolí Mutěnic, které ti možů nabídnůt neco k vidění. Tak nelenoš a vydaj sa na dobrodružnů cestu po okolí.

 

Počkaj, né tak rychle! Bylo ti už 18 roků ?
Při nákupu nad 2,500.00  získáte dopravu zdarma.