Vinařství má v Mutěnicích hluboké kořeny již od prvopočátku vzniku této dědiny. Důkazem je i nejstarší známá obecní pečeť z roku 1613, na které je vyobrazen vinný keř s hrozny. Naši dávní předkové dokázali využít potenciálu lokality, podnebí a půdy Mutěnic a vysázeli keře révy vinné, kterým se v této oblasti velmi daří.
Lokalita mutěnských búd leží na okraji Mutěnic, pod mutěnskými vinohrady. Klikatící se uličky nám nabídnou krásu bezmála 550 vinných sklepů. Většinu zdobí průčelí zvané žúdro malované slováckými ornamenty a uvnitř každé búdy je kvelbený sklep umístěný v podzemí, kde je nejpříznivější teplota k uchovávání vína.
Většina vinařů dělá víno pro svou potřebu, ale díky velké poptávce po kvalitních českých a moravských vínech začalo čím dál více vinařů rozšiřovat své vinohrady a produkci vína, které nabízejí i za hranice Mutěnic. Hlavně díky turistice a jejímu rozvoji jsou Mutěnice pro spoustu českých i zahraničních lidí symbolem dobrého vína.
Při zpracování vína se někteří vinaři drží tradičních metod zpracování vína podle zkušeností svých předků a jiní vinaři zase používají moderní techniky zpracování, popřípadě kombinují obě zmíněné. Společné je však to, že všichni dělají víno s láskou.
V současné době je v Mutěnicích 5 viničních tratí – Mutěnská hora (75 ha), Vyšicko (62 ha), Úlehle (100 ha), Dubňanská hora (49 ha) a Hraničky (24 ha).
Velká rozmanitost odrůd révy vinné pěstovaných v Mutěnicích nám nabízí širokou škálu vín, mezi něž patří Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Frankovka, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Sauvignon, Neuburské, André, Rulandské bílé, Tramín červený, Zweigeltrebe, Muškát moravský, Rulandské modré, Cabernet Moravia, Rulandské šedé, Chardonnay, Cabernet Sauvignon a Neronet.
Mutěnice buď miluješ, nebo jsi tu ještě nebyl. Možná trochu troufalé, ale pravdivé. Důkazem jsou stále vracející se lidé za dobrým vínem.